Bylinky rozkvitnú i rozvoňajú taniere

Záhradka s bylinkami je sen každého dobrého kuchára. Ich farby, vôňa a najmä chuť dokážu jedlo pozdvihnúť na vyššiu úroveň. A tak keď už nie záhradku, aspoň pár kvetináčov na terase či v okne nájdete dnes v mnohých reštauráciách.

(Zdroj: harvesttotable.com)

Ľudia už tisícky rokov vedia, že bylinky sú výnimočné rastliny, ktoré možno využívať nielen v liečiteľstve, ale aj pri varení. Svet byliniek je ako nádherná záhrada plná vábivých príchutí a aróm, ktorá pomáha udržiavať v zdravom a aktívnom stave tak telo ako aj myseľ.
„Myslím, že každá dobrá reštaurácia by mala mať vlastnú záhradku, aspoň na čerstvé bylinky, prípadne paradajky, uhorky, cuketu a inú zeleninu. Samozrejme, ak je to možné priestorovo,“ hovorí Marián Filo, jeden z v súčasnosti z najznámejších slovenských chefov, majiteľ Kaštieľa v Čereňanoch a reštaurácie Afrodita v ňom. 

SkryťVypnúť reklamu

V zelenom srdci hotela

Peter Dudáš, šéfkuchár reštaurácie Fresh v bratislavskom hoteli Crowne Plaza, to má do bylinkovej záhradky len na skok – na terasu, ktorá je priam „zeleným srdcom hotela“. Starajú sa mu o ňu technickí pracovníci hotela a vytvorili z nej nielen úžitkovú záležitosť. Na letnej terase rozvoňanej bylinkami si totiž hostia môžu vychutnať aj výdatné raňajky. Ba P. Dudáš za výdatnej pomoci someliera tam rád predvádza  počas príjemného letného popoludnia či večera Live cooking, teda prípravu rôznych špecialít takpovediac naživo, pred očami hostí.

Rád vtedy vysvetlí, ako ktorú bylinku možno využiť pri varení, porozpráva o výrobe rôznych druhov bylinkových olejov, solí, či napríklad cukru s príchuťou a vôňou levandule. Hostia sa môžu bylinkovou záhradkou prejsť, privoňať k jednotlivým druhom a mnohé z nich aj ochutnať. Okrem toho, že bylinky využívajú v hotelovej kuchyni pri príprave jedál, pridávajú ich aj do osviežujúcich domácich bylinkových limonád.

SkryťVypnúť reklamu

Čo Tatry dovolia

Na čerstvé bylinky z vlastnej záhradky nedá dopustiť ani Tomáš Tejbus, šéfkuchár reštaurácie Grand Hotela Kempinski na Štrbskom Plese. „Pestujeme najmä také druhy, ktoré sú schopné prežiť v náročných tatranských klimatických podmienkach. Máme tam napríklad tymian a citrónový tymian, čokoládovú mätu, ligurček, myší chvost, levanduľu či šalviu. Nechýba dokonca ani niekoľko sadeníc jahôd, no tie zvyknú dozrieť až niekedy v septembri J. Bylinky využívame na dochucovanie jedál a prípravu rôznych marinád. V období, keď rastlinky začínajú kvitnúť, tak zbierame aj ich kvety, ktoré sú úžasnou dekoráciou našich jedál.“

Pestovatelia nestíhajú

Kto však nemá možnosť zriadiť si bylinkovú záhradku niekde v susedstve reštaurácie, má zvyčajne problém. Bylinky sa síce dajú kúpiť vo veľkoobchode i supermarketoch, ale slovenských pestovateľov schopných zásobovať reštaurácie  možno spočítať na prstoch jednej ruky. Pritom by mohli z tejto čoraz žiadanejšej komodity pri troche šikovnosti skvele profitovať.
Najznámejším dodávateľom byliniek, kvetov i mini zeleniny je súkromná farma Slavomíry Kováčovej z Beladíc pri Nitre. Ich kvalitu si pochvaľuje T. Tejbus i ďalší šéfkuchári. Avšak jej produkcia už v súčasnosti nestačí veľkému záujmu. Dostať sa na zoznam dodávateľov je veľmi ťažké a treba dlho čakať,“ posťažoval sa aj majiteľ bratislavskej reštaurácie Simply Fresh Michal Ondriš.
Pestovaniu byliniek bio spôsobom sa venuje aj rodinná firma Jany Benčekovej zo Žiharca, ktorá má v ponuke dvanásť druhov byliniek, pravdaže zväčša v letných mesiacoch. Novinkou v ich ponuke sú pálive chilli papričky Habanero, Rawit, Jalapeño, Cayenne. Známym pestovateľom byliniek je aj PD Flora v Trenčianskej Teplej.

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Ekológ a ochranár Erik Baláž.

Pochybuje, že odstrelili medveďa z Liptovského Mikuláša.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu