Dnes si ale na veľkonočné špeciality možno zájsť aj do niektorej zo slovenských reštaurácii. Je veľa takých, ktoré sa rozhodli pripomínať si slovenské tradície a domáca šunku spolu s rôznymi jedlami z vajíčok na jedálnych lístkoch nechýba. Takže netreba doma vyvárať a v pohodli sa nechať obslúžiť.
Hľadanie vajíčok
V River Bank Restaurante v bratislavskom Grand hoteli River Park na nábreží Dunaja nachystali na veľkonočnú nedeľu obed pre celé rodiny zameraný najmä na deti. Práve pre ne je pripravený sprievodný program. V priestoroch hotela budú hľadať veľkonočné vajíčka a zabavia sa aj s animátorom v detskom kútiku. Okrem toho môžu rodičia deti vopred prihlásiť na módnu prehliadku a tie sa tak budú môcť prejsť po móle a predviesť detskú kolekciu z Alizé.
V reštaurácii Brasserie Anjou v bratislavskom hoteli Sheraton zase nachystali na Veľkonočnú nedeľu pre hostí Veľkonočný brunch. Chýbať na ňom nebudú napríklad koláčiky zo semoliny plnené zeleninou a jogurtom a iné dobroty. A samozrejme aj údená šunka upečená na mede. Na svoje si prídu aj milovníci jahňaciny, ktorá tiež patrí k typicky jarným jedlám. A slávnostnú náladu doplní aj dezert v podobe veľkonočného baránka s mandľami, sušeným ovocím a čokoládovou omáčkou.
Veľkonočné špeciality nachystali pre svojich hostí aj šéfkuchári rezortu Panoráma na Štrbskom Plese, bratislavského hotela Ponteo, Agropenziónu Adam na Myjave, Hotela Hubert v Gerlachove a mnohí iní. V reštaurácii Slnečnica v Malinove ponúkajú hosťom na Veľkonočný pondelok zľavu ma jedlá.
Pre maškrtné jazýčky
Aj bratislavská reštaurácia Fresh! v hoteli Crowne Plaza sa na veľkonočných hostí dobre pripravila. Šéfkuchár Peter Dudáš nachystal vlastný recept, ktorý rád prezradí aj svojim hosťom. Jeho jemné údená šunka nie je z bravčového, ale hovädzieho mäsa – konkrétne z falošnej sviečkovice. Skôr, ako sa dostala do udiarne, najskôr štyri až šesť dní zrela v špeciálnej marináde z údenej soli, oleja, čierneho korenia, čerstvého tymiánu, kryštálového cukru, bobkového listu a cesnaku vo vákuovom vrecúšku. Po zaúdení pomocou bukových pilín sa potom ešte piekla pri nízkej teplote štyri hodiny.
Sušená, dusená i údená
Už len vymenovanie tých najznámejších šuniek a nielen veľkonočných, hovorí o rozdielnosti technológie výroby. Niektoré sú sušené, iné dusené či varené, alebo aj údené. Pri cestách najmä Španielskom radi obdivujeme obrovské šunky visiace pod plafónmi barov, podložené mištičkami, kam z nich odkvapkáva tuk. Dusenú šunku naopak treba uchovávať v chlade, inak by sa pokazila.
Rozdiel medzi šunkou dusenou a sušenou však nie je len v chuti, ale aj konzistencii. Kým sušená šunka by mala byť v náreze suchá, plátok dusenej naopak vlhký, šťavnatý. Je to zásluhou soli, ktorá viaže vodu. Ružovú farbu jej dodáva dusitanová soliaca zmes, skrátene rýchlosoľ. Tá zvyčajne obsahuje okrem soli aj koreniny, ale zväčša tiež konzervanty, farbivá a príchute, čo sú zvyčajne často spomínané éčka.
A pozor, rýchlosoľ zvyčajne nechýba ani vo výrobkoch, ktoré sa hrdia názvami farmárske a ich predajcovia si za túto „výnimočnosť“ pýtajú neraz nehorázne ceny. Najspoľahlivejšie sú preto osobné skúsenosti, poznanie nielen výrobcu, ale aj jeho pracovných postupov a poctivosti.