SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Oleje sú súčasťou gastronómie. Ktorý je však naj?

Bez jedlých olejov sa dnes neobíde žiadna kuchyňa. Kým v prípade domácich je rozhodnutie na nás, v reštauráciách je to tajnička. Ak to priamo neuvedú na jedálnom lístku, alebo kuchár či čašník hostí neinformujú osobne, môžu iba hádať, čo v kuchyni do jedál použili.

(Zdroj: bebrainfit.com)

Ponuka olejov sa z roka rozširuje. Súčasťou toho je aj diskusia, ktorý je najvhodnejší, najchutnejší, najzdravší. Žiaľ, kým jeden deň nás odborníci i „odborníci“ presviedčajú o vynikajúcich vlastnostiach toho či onoho, vzápätí tvrdia opak.

Nedávno boli gastro novinári pozvaní na tlačovú konferenciu, kde prednášajúci zdôrazňovali, že na Slovensku v minulosti vari najpoužívanejší repkový olej si aj v súčasnosti zaslúži väčšie uznanie, lebo svojimi vlastnosťami patrí k tým najkvalitnejším. Potvrdil to aj profesor Štefan Schmidt z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. „Som však zástancom striedania rôznych druhov olejov v kuchyni,“ uzavrel celú diskusiu.

SkryťVypnúť reklamu

Sme však svedkami aj opačných kampaní. V súčasnosti sa tá najbúrlivejšia týka palmového oleja, ktorého produkciu vo svete zvyšujú na úkor výrubu dažďových lesov. Zabránením jeho používania – čoho sa dožaduje napríklad Strana zelených v Českej republike, sa má tomuto javu zabrániť. Bojovníci za „zelenú zemeguľu“ súčasne šíria aj informácie o tom, že konzumácia palmového oleja je nebezpečná pre ľudský organizmus. Ak by to tak bolo, je nesporné, že EÚ, prísne si strážiaca kvalitu potravín, by ho už dávno zakázala.     

Pestrosť nadovšetko

A čo máme na tanieroch my, slovenskí konzumenti? Tu sú odpovede niekoľkých šéfkuchárov.       

Vojtech Artz, šéfkuchár, Metro Slovakia, nám ponúkol detailnú analýzu jednotlivých druhov olejov. Zdôrazňuje: „Zo zdravotného hľadiska je dôležitý pomer Omega 3 ku Omega 6 mastným kyselinám. Z tohto pohľadu je najvhodnejší za studena lisovaný konopný olej a za studena lisovaný repkový olej (len na studenú kuchyňu). Avšak olej, ktorý by bol ideálny na všetky úpravy v teplej i studenej kuchyni, nepoznám. Môj rebríček vyzerá asi takto: najvhodnejší a najuniverzálnejší je za studena lisovaný olivový olej,  potom nasleduje kokosový a palmový bio olej. Na občasné vyprážanie je vhodný bio olivový (kokosový a palmový) olej za studena lisovaný. Na dlhodobé vyprážanie je to rafinovaný slnečnicový/repkový alebo kokosový olej. V studenej kuchyni považujem za najlepší bio konopný a bio repkový. Najlepšie je však oleje striedať.“

SkryťVypnúť reklamu

Michal Konrád, šéfkuchár FOU ZOO Bratislava: „My v kuchyni používame veľkú škálu olejov. Časť z nich si robíme sami, napríklad z thajskej bazalky, koriandru alebo citrónovej trávy. Na ich výrobu používame olej z hroznových jadier, ktorý je chuťovo neutrálny. Používame aj oleje z rôznych orechov (pistáciový, lieskovcový, arašidový) i kokosový. Musia pasovať k chuti daného jedla.“

Peter Pikovský, šéfkuchár v Grandhoteli Starý Smokovec hovorí, že keď sa zúčastnil predvádzania kokosového a palmového oleja, vôbec ho neoslovili. „V našej kuchyni pri bežnom varení používam slnečnicový a olivový olej. Pri špecialitách, podľa druhu jedla,  je to aj tekvicový, orechový, sezamový olej. V studenej kuchyni sú to aj ochutené oleje ako sú citrónový, chilli či bazalkový.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj živočíšne tuky

Ján Dudáš, šéfkuchár novootvoreného bistra Dobrý Deň v Kežmarku nedá dopustiť na repkový olej. „Prepaľuje sa až pri vysokých teplotách a je zdravý. Výborne sa v ňom konfitujú rôzne druhy mäsa i niektoré druhy zeleniny. Keďže sa zameriavame na slovenskú kuchyňu, často používame aj bravčovú masť. Na šaláty a rôzne dressingy uprednostňujem olivové oleje a oleje z výťažkov orechov.“

Pavol Krištof, ktorý varí v rakúskom hoteli Taurerwirt v als am Grossglockner, zdôrazňuje, že vo svojej kuchyni používa na varenie až na 80 percent maslo. „Keď už musíme niečo vyprážať, tak v orechovom oleji. Na šaláty používame olivový, tekvicový, rôzne bylinkové oleje, ktoré si sami pripravujeme. Nevyhýbame sa ani kokosovému oleju pri príprave dezertov či dekorácií, kde sa vyžaduje práve tento olej. Môj názor je, že je zdravý. Palmový ale nepoužívame.“

SkryťVypnúť reklamu

Čítať etikety

Nezávislý šéfkuchár Vladimír Morochovič tiež prízvukuje, že olej a tuky si vyberá podľa toho, čo práve pripravuje. „Za studena lisované oleje – na trhu je veľa druhov – sú  liekom. Vyprážam na olejoch a tukoch na to výrobcom určených, s vysokým bodom zadymenia, teda teplote, pri ktorej sa neprepaľujú. Nie som zástancom extrémizmu. V gastronómii tiež platí: všetko s mierou. Preto striedam bravčovú masť i oleje. Urobte šišky na oleji a na bravčovej masti a garantujem, že jedným hosťom budú chutiť prvé a zvyšku druhé. Chuť je individuálna a ovplyvňujú ju aj zvyky z detstva. Na olivovom oleji nevyprážam vôbec. Na nich ale čítam etiketu. Menej kvalitné sú označované anglickou skratkou pomace, v taliančine sansa a v češtine pokrutiny. Tie nekupujem vôbec.“  

SkryťVypnúť reklamu

Michal Hruška, šéfkuchár, Hotel Saffron, Bratislava najradšej používa v teplej i studenej kuchyni slnečnicový bio vyrobený studeným lisovaním a následné filtrovaný, lebo pri tomto procese si zachováva nenasýtene mastne kyseliny, vitamín E i prírodné aromatické látky. „Je dôležite vedieť, do akej teploty je možné ten-ktorý olej zahriať. Používam aj olivový kvôli jeho výborným vlastnostiam. Na trhu je ho ale veľa druhov a treba sa vyvarovať lacným variantom. Nevyhýbam sa ani živočíšnym tukom, ako sú bravčova či kačacia masť, lebo oproti rastlinným olejom majú vysokú tepelnú odolnosť. Palmový olej som používal len na vyprážaní, ale nevidel som výrazný rozdiel od iných rafinovaných olejov. Iná vec je extra virgine kokosový alebo palmový olej.“

Komerčné články

  1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Všetkým lepí pred voľbami
  1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 701
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 13 768
  3. Všetkým lepí pred voľbami 11 691
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 216
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 876
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 960
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 464
  8. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 4 103
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Soňa Makranská (33) vo svojom vegánskom bistre v Prievidzi. Na fotografii je spolu s priateľom Petrom Beňadikom.

Nevzdali to s touto krajinou.


12. sep
Viliam Hujík (vľavo) sa remeslu priúčal od svojho otca.

V rodine Hujíkovcov sa výrobe piva venuje tretia generácia.


19. sep
Niektorých poriadne boľavý chrbát zo zberu ešte len čaká, iní už majú prácu za sebou.

Dobrá úroda je, keď sa zo sto kíl urodí tona.


11. sep
Roman Untermajer, spolumajiteľ Fleur bakery a jeho syn Filip

Fleur bakery založil Roman Untermajer so sestrou Evou.


8. sep
SkryťZatvoriť reklamu